Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Nedávno jsem viděla dokument o důstojném stáří. Podobné filmy ve mně vždy vyvolávají pocit, že život je cyklus: bezbranný začátek a bezbranný konec; někdo o nás pečoval, když jsme se narodili, a někdo o nás bude pečovat, až budeme staří. A to nejlepší je někde uprostřed: život sám. Co s tím? Často si říkám, že bych se měla méně strachovat a více žít. Ale řekněte to někomu s úzkostí. 

Je to složité i pro člověka, co je zdravý. Mohlo by se zdát, že mám na tyto myšlenky času dost. Každopádně má psychická nemoc i současná pandemie koronaviru k těmto otázkám svádí. Více uvažuji o kvalitě života, prožívaném štěstí, duševní i fyzické pohodě. Snad je to větší dostupností informací, materiálním zaopatřením a nebo prostě jen věkem okolo třicítky, kdy člověk začíná uvažovat o trvalejších vztazích. 

Uvědomuji si, jak je zdraví křehká věc. A jak nemoc může být skutečným problémem, když chcete žít naplno. Ano, život je krátký a není ho nazbyt. Je proto podstatné dívat se na člověka v širší perspektivě, abychom dokázali překonat neduhy a žít spokojený život. To je nakonec to nejdůležitější.

Takže jsem dokoukala dokument o důstojném stáří a jdu zavolat rodičům. Zeptat se, jak se mají, a projevit starost. Protože jednou si ty role vyměníme. Jednou budu pečovat já o ně. Musím jim to vrátit stejně jako to jednou vrátí mně moje děti. Musím na to být připravená.

Foto: Pixabay

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Klára Šmejkalová

Klára Šmejkalová

Básnířka, fanda dobré literatury a japonských anime. Vystudovala jsem psychologii na Univerzitě Karlově v Praze. Psala jsem např. pro Mladou frontu nebo Hospodářské noviny, starala se o děti na psychiatrii nebo trénovala potkany v laboratoři. Mám diagnostikovanou schizofrenii a ráda bych jednou působila jako psycholožka.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!