Konec namáhavému rozjezdu chodítka, těžké manipulaci a strachu při orientaci v prostoru. Robotické chodítko Walker Basic usnadňuje pacientům chůzi ve všech jejích aspektech, a ještě je může při únavě odvézt zpět do bezpečí.

Prototyp robotického chodítka, se kterým mohou pacienti bez obav z pádu či přetažení nacvičovat chůzi i sami v terénu, je dílem firmy Robot System. Jeho vývojář a programátor Roman Padělek ho na konferenci Inspo 2018 představil veřejnosti poprvé. V rehabilitačním ústavu v Kladrubech ale Walker Basic testují již druhým rokem.

Chodítko pomáhá všem pacientům, kteří mají po úrazu nebo následkem nemoci potíže s chůzí. Na madlech je možné se pohodlně zapřít a ovládat rychlost a směr. Pacienti nebo personál nemusí chodítko mechanicky roztlačit, přístroj „jde sám“ a umí také sám zpomalit nebo zastavit, pokud zaznamená překážku nebo změnu polohy těla pacienta. Klávesnici lze výškově nastavit a bude dovybavena monitorovacím systémem k záznamu rychlosti a ušlé vzdálenosti.

„Chodítko má i transportní funkci. To znamená, že na sklopné chlopně se dá postavit a nechat se odvézt tam, kam je potřeba,“ uvedl Jakub Pětioký, náměstek pro rehabilitaci, vědu a výzkum rehabilitačního ústavu v Kladrubech. Pacientům tak odpadá nutnost předem si rozvrhnout síly a mohou tak trénovat chůzi, i když se snáze unaví.

„V rámci klinického testování ověřujeme design a zjišťujeme, pro které pacienty je přístroj nejvhodnější. Pokud vše dobře půjde, přibližně v horizontu jednoho roku proběhne certifikace, a pak se může začít hledat sériový výrobce, který by Walker Basic dostal na veřejnost,“ uzavírá Jakub Pětioký.

Foto: robotsystem.czPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.