Když přišla firma Lego, výrobce slavných stavebnic, v roce 2000 do středočeského Kladna, stala se rázem jedním z nejvyhledávanějších zaměstnavatelů v regionu. Nyní zaměstnává kolem 2 500 pracovníků, v plné sezóně před Vánocemi se jejich počet ještě zvýší.

Jedním z důvodů velkého zájmu je i firemní kultura rodinné společnosti z dánského Billundu. Firma se o své lidi stará, hodně se tu dbá na ochranu zdraví a na potřeby zranitelných skupin pracovníků.

Nápad na speciální linku zrál několik let

Poprvé se začal nápad na zavedení speciální linky pro lidi se zdravotním znevýhodněním klubat už někdy v roce 2015, ale realizace a finální podoba se rodila delší dobu.

Za celým nápadem od začátku stála Eva Wasserbauerová, která pracuje na pozici Senior Industrial Engineer. Pod anglickým názvem se skrývá zaměření na systémovou práci a zavádění nových produktů do výroby. To znamená, že je v úzkém kontaktu s reálným každodenním provozem, mimo jiné plánuje normy pro jednotlivé výroby.

V lednu 2018 nastal ten správný čas. Evu Wasserbauerovou podpořili její šéfové a dostala prostor a čas se nápadu věnovat. Brzy se kolem ní shromáždila skupinka kolegů, kteří byli stejně nadšení tenhle projekt rozjet.

Co bylo dál…

„Všechny zvažované pracovní pozice bylo nutné projít s bezpečnostními techniky a udělat potřebné ergonomické náměry pro našeho lékaře. Ten pak musel vše zanést do systému a vytvořit tak novou pracovní pozici ‚Operátor výroby – speciální linka‘, říká Markéta Vaňková, manažerka vnějších vztahů. A dodává: „Každá pozice ve smyslu konkrétního místa na lince musela být znovu nadesignovaná z pohledu posudkového lékaře, ergonomie i práce jako takové.“

Vedoucí jednotlivých směn ve výrobě dlouhodobě trápilo, že jim přibývají zaměstnanci, kteří se kvůli dlouhodobým zdravotním problémům nemohou vrátit na původní pracoviště. Šlo přitom o pracovnice, které v Lego továrně pracovaly přes deset let a mají tedy spoustu zkušeností.

„Výsledkem bylo, že jsme tyhle pracovní pozice nabídli v rámci trhu práce pro OZP a zároveň kolegyním, které se díky změně pracovní schopnosti ocitly v nelehké situaci. Dokonce jsme mohli nabídnout práci i kolegyním, které ze zdravotních důvodů před dvěma třemi lety odešly,“ upřesňuje Markéta Vaňková.

Sehraný a vstřícný tým

Tak se rozjel první pilotní provoz. Na začátku v továrně počítali s tím, že bude potřeba upravit normy. Tým speciální linky se ale během krátké doby sehrál natolik, že to nebylo potřeba.

Nyní jsou schopni, díky tomu, že jsou sehraný stabilní tým, podávat lepší výkon než zdraví zaměstnanci, kteří by například přišli pouze na týden z jiných částí výroby nebo agentur práce. To vše za dodržení 100% kvality výroby, protože, jak praví firemní vize společnosti Lego „Jen to nejlepší je dost dobré“…

K jejich pracovní pohodě pomáhají i detaily. Pracují totiž stabilně na jedné konkrétní lince. Ta byla vybrána i na základě toho, aby byla blízko odpočinkovým místnostem, kantýně a také vstupu do podniku.

Markéta Vaňková říká:

„Co nám dělá velkou radost, je solidarita mezi zaměstnanci speciální linky. Když přijde někdo nový, tak jsou chápaví a vnímaví, pomáhají mu ve větší míře, než je běžné.“

V květnu 2018 čekala v kladenské výrobní hale další výzva: Přechod na dvanáctihodinovou směnnost. Se vším pomohli lidé z týmu plánovaní a z personálního oddělení.

„Těší nás široká podpora napříč celou továrnou, lidem to dává smysl a jsou vstřícní udělat něco nad rámec standardu, vymyslet řešení, abychom pro kolegy měli stabilní práci za podmínek, které jsou schopni dělat,“ komentuje Markéta Vaňková s nadšením v hlase a vypráví:

„Když jsme o tomhle projektu napsali článek na firemní intranet, tak se stal rázem rekordmanem v počtu ‚liků‘ a pozitivních komentářů. Kontaktovali nás kolegové z Lego továren v Mexiku a Číně. Kladenský vzor tak možná brzy začne fungovat i na dalších místech.“

A jaké mají v „ráji kostiček“ další plány?

Vymýšlejí tu nový proces pro další linku, kde by mohl být speciální provoz. Chtějí totiž vyjít vstříc i kolegům, kteří s nimi ve výrobě „zestárli“ a tempo i ergonomická zátěž na běžných linkách, jsou pro ně a jejich zdraví už příliš náročné…


Dnešní společnost LEGO Group vznikla v roce 1932 jako výrobce dřevěných hraček, známou se stala až po přechodu na výrobu stavebnic z umělohmotných kostiček. Nyní je firma v rukách čtvrté generace od zakladatele.

Historie výroby na Kladně

  • V roce 2000 odstartovala výroba modelů pro marketing a  rozběhla se první část továrny na zpracování dílků stavebnice.
  • Od roku 2005 přibylo i balení hotových výrobků.
  • V roce 2013 se na Kladně začaly zpracovávat i  Lego minifigurky. Ty tu dostávají poslední úpravy a pak se balí do sáčků a krabic.

 

Foto: archiv LEGOPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.