Venkovní teplota je chvílemi ještě na rukavice, ale kočičky jívových keřů zmítaných větrem vystrkují své sametové hlavičky z otvírajících se pupenů a ujišťují nás, že jaro je tu! Zlatavé sluneční paprsky deroucí se zpoza ocelově šedých mraků hladí po zimě bledou pleť a všichni doufáme, že si alergikovo peklo užijeme do sytosti a nepřehoupne se i letos rovnou do teplot plavkové sezony.

Kromě dlouho očekávaných oslav jara a polibků pod rozkvetlou třešní (pravda, to ještě trochu předbíhám) se na nás již tradičně žene z časopisů, internetu a televize obří vlna rad, která na svém hřbetě přináší zaručené tipy jak očistit tělo, duši i domov od přebytečných nánosů tuku, neduhů, špatných návyků, chmur, zbytečností či špíny. Další kolo hrátek zastupujících novoroční předsevzetí.

Na domácnost vezmeme dle gusta ocet, bio přípravky nebo tvrdou chemii, jak komu libo. Stěny si necháme vymalovat, případně se zřítíme ze štaflí sami. Květenu přesadíme, nebo se usadíme k četbě Zahradníkova roku. Nenošené hadříky darujeme na dobré účely a můžeme recyklovat dalšími způsoby.

Osobnímu rozvoji poslouží dobře míněná rada, motivační kniha nebo kurz koučinku – občas gaučinku – na míru. Jde-li místo do jara opět do tuhého, pavučiny z nitra se pokusí vymést psychoterapeut. S motivací k vylepšení tělesné schránky, například vyrýsování postavy, pomůže pohled do zrcadla, fotka na ledničce, pevná vůle, často pak výhružky trenéra.

Ale jak účinně odlehčit té naší zázračné orgánové továrně a neublížit si? Jednoznačně zdravým selským rozumem! A ten rozhodně nezahrnuje nárazové prolití těla litry všespásného žabince, spolykání tuctu balení tobolek s výtažky z hub, řas a semínek původu napříč kontinenty a další sto-pro-cent-ně-fun-gu-jí-cí  „ozdravné“ nabídky (nejlépe letákové či teleshoppingové 10 + 2 zdarma) obsahující snad i drcenou křídu v krabičce vykládané plátkovým zlatem, nebo náramek z očí exotické chobotnice.

Raději užívejme v pravidelných dávkách pohodou, humor a lásku v jakékoli podobě. Denně si naordinujme energii a moudrost přírody. Právě to bude ten nejblahodárnější elixír!

Tímto všem přeji krásné jaro, a pokud máte v plánu jarní detox, ať je vám ta očista dočista plně ku prospěchu! A nezapomeňte – také na jaře je třeba nechat brouka žít! Tak čtěte… 🙂

Foto: PixabayPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.