K oblíbeným kratochvílím fanoušků jakéhokoliv fikčního světa patří spekulace o tom, jaká je ta či ona postava zač, pokud to autor neuvedl. Zažila jsem diskuze o homosexualitě Albuse Brumbála i o postižení Suzanne Warren. A nedávno i o možném autismu Elle Woods z filmu Pravá blondýnka.

K této myšlence mě přivedla Coyote, jedna autistka z USA, kterou sleduji na Twitteru. Nedávno totiž zveřejnila tweet s gifem, v kterém uvedla toto:

„Já, zatímco podevítisté sleduju Pravou blondýnku: Elle Woods je autistická královna, která si s sebou všude vodí Bruisera, jelikož je to autistický asistenční pes, a vy mi to nevymluvíte.“

Samozřejmě mě to zaujalo, jelikož jsem viděla první dva díly Pravé blondýnky, ale nikdy mě nenapadlo o Elle Woods uvažovat jako o autistce. Nicméně poté, co jsem zadala do internetového vyhledávače „Elle Woods autistka“, vrátila se mi hromada odkazů, kde pisatelé říkali totéž, co Coyote. V tu chvíli jsem si řekla: „A proč vlastně ne?“

Elle Woods je žena, která miluje tradičně holčičí věci – růžovou a zvířátka. Je jimi přímo posedlá, což by se dalo kvalifikovat jako takzvaný speciální zájem. Někdy působí zmateně, neohrabaně a naivně, čehož někteří lidé v jejím okolí zneužívají – i to jsou příznaky autismu. Na druhou stranu vidíme, že je velmi inteligentní a zapálená do věcí, kterým se rozhodne věnovat, což se ukáže při jejím studiu práv na Harvardově univerzitě i v její práci v kongresu.

Stejně jako hromada jiných autistů, i ona má smysl pro spravedlnost a zásadovost. Nenechá se odradit, když je jí sděleno, že právo není totéž, co spravedlnost – a využije svých znalostí pro získání spravedlnosti. Stejně tak nezradí svoji klientku, která jí sdělí své alibi, ale zároveň jí řekne, že nechce, aby se o tom dozvěděl někdo další, ačkoliv by jí to pomohlo u soudu.

Ale zpátky k otázce: Proč mě to dosud vůbec nenapadlo? Možná proto, jakým způsobem o autismu uvažujeme. Všechny věci, které jsem výše zmínila, na autismus poukazují, ale většina lidí je, nejspíš pod vlivem stereotypů, hledá někde úplně jinde. Příklady speciálních zájmů? Autíčka, jízdní řády, vesmír. Zapálenost? Ajťák, který sedí dvanáct hodin za počítačem a hledá brouka v kódu. A tak dále. Rozhodně si nepředstavíme modelku, která se vyžívá v módě i kosmetice.

Jenomže právě změna hledání symptomů autismu by nám pomohla diagnostikovat více žen a dívek. Ostatně – když se Elle Woods hlásí na práva na Harvardu, v přihlášce uvede, že vystupovala v jednom videoklipu, což přijímací komise ohodnotí jako zájem o umění. Pokud je vystupování ve videoklipu důkazem zájmu o umění, proč by nemohla být posedlost módou důkazem autismu?

Elle Woods, vítejte na Harvardu. A mezi autisty!PTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.