V posledních letech se roztrhl pytel s dětskými seriály, v kterých vystupují autističtí hrdinové. Je to samozřejmě dobře, protože autisté se nacházejí i mezi školáky. Někdo si v autistickém hrdinovi najde vzor, jinému se díky němu přiblíží svět autistů.

První vlaštovkou byl dlouholetý seriál Sezame, otevři se, do jehož postav byla zařazena červenovlasá autistka Julie, která ráda kreslí a všímá si věcí, které ostatním hrdinům uniknou. Nejedná se však o jediný dětský seriál, kde se vyskytují postavy, u kterých je jasně uvedeno, že jsou autistické – dalším je britský seriál Pablo o stejnojmenném autistickém chlapci, který letos začal vysílat kanál Déčko České televize.

Seriál byl poprvé odvysílán na stanici CBeebies, odkud se rozšířil mimo jiné i na dětské mutace stanic ABC či National Geographic. Ústřední postavou je autistický chlapec Pablo, který ve volném čase kreslí imaginární svět doprovodných postaviček: Myšky, dinosaura Noeho, orangutana Tana, ptáčka Kvíčy, Lamy a žirafy Rafa. Všechny tyto postavičky mají autistické rysy: Myška je pečlivá a citlivá na pachy a zvuky, Noe je analytický a nešikovný, Tan je smíšek, který má problém s neverbální komunikací, Kvíča má přebytek energie a stimuje (pohybuje končetinami, v tomto případě křídly, aby si vybil energii), Lama je zvědavá a má echolálii (opakuje, co slyší) a Raf je chytrý a provozuje infodumping (o infodumpingu jsme publikovali stejnojmenný sloupek na Inspirante).

Pozoruhodné a zvláště pozitivní je, že v britské verzi hrají a dabují veškeré autistické postavy samotní autisté. (O důležitosti hraní postižených postav postiženými herci napsala naše redaktorka Ivana Recmanová taktéž sloupek na Inspirante.) V českém znění ale nevystupuje žádný otevřeně autistický dabér. Na scénáři se také podílely autistky Sumita Majumdar, která dabuje Kvíču, a Rachael Dickson, dabérka Myšky.

„O autismu jsem věděla už v době dospívání, ale kvůli genderovým stereotypům, které se kolem něj vyskytují, jsem si myslela, že úplně nesplňuji kritéria pro diagnózu. Četla jsem o holkách s ADHD bez diagnózy, díky čemuž jsem začala přemýšlet, jestli existuje nějaký výzkum, který by se zabýval tím, jaký vliv má autismus na ženy nebo jestli pro ně existují jiná diagnostická kritéria. Na internetu jsem našla hromadu informací a osobních příběhů, které mi mluvily z duše, díky čemuž jsem si přestala myslet: ‚Nejsem dostatečně autistická na to, abych byla autistka‘ a zašla jsem si pro diagnózu,“ řekla Majumdar v rozhovoru pro Národní autistickou společnost ve Velké Británii.

Ta ale nezůstala jen u seriálu Pablo a spolu se scénáristkou Lucy Hawking vytvořila film The Party, který vypráví o autismu z pohledu autistky Layly. Tu dabuje jiná autistka, Honey Jones, která je držitelkou Britské ceny mladých občanů za svůj herecký výkon a za to, že předčasně absolvovala povinnou školní docházku.

I další herci ze seriálu mají jiné herecké či filmové zkušenosti obecně. Rosie King, představitelka Lamy, si zahrála ve filmu Space. Naproti tomu je desetiletý Jake Williamson, představitel Pabla, seriálový nováček, podobně jako jím byl Tony Finnegan, hlas Noeho, než si zahrál ve filmu Umbrella, nebo Michael White, později jeden z dabérů seriálu Mašinka Tom, či Scott Mulligan, který si následně zahrál ve filmu Ink and Rain.

Zdá se tedy, že autistům svítá na lepší časy, jelikož se podílejí na filmech a seriálech (nejen) o autismu. Doufejme, že Česká televize brzy uvede další počiny, které vznikly zpod rukou autistů.

 

foto: PixabayPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.