Pokud posloucháte hip-hop a R’n’B z přelomu milénia, nemohlo vám uniknout jméno Missy Elliott, což je umělecké jméno Mellisy Arnette Elliott. Tato osmačtyřicetiletá zpěvačka, raperka, producentka a autorka písní má na svědomí hromadu hitů, pod kterými je podepsána nejen ona, ale další hudební hvězdy, například Christina Aguilera, Aaliyah, Pharrell, Janet Jackson, Beyoncé a podobně.

Letos byla jako první černoška uvedena do Písničkářské síně slávy a objevila se se zpěvačkou Lizzo na singlu Tempo. Na něm obě umělkyně opěvují ženy kyprých tvarů, jakými jsou ony samy. Missy Elliott se nikdy za své křivky nestyděla, byť se kvůli nim občas setkala s diskriminací. Na začátku své kariéry, v roce 1993, se vokálně podílela na písni That’s What Girls Are Made Of, kde byla hlavní umělkyní Raven Symoné. K této písni vyšel i videoklip, kde se ale Missy Elliott neobjevila – a její hlas byl vložen do úst světlejší a štíhlejší ženy.

Missy Elliott se tím ale nenechala odradit a dál pokračovala v muzice. V té době měla už za sebou koneckonců jiné, náročné bitvy – vyrůstala s otcem, který bil její matku, a aby se z toho nezbláznila, hrála si v dětském pokoji před panenkami a plyšáky na hudebnici. Až ve čtrnácti letech s matkou utekla od násilnického otce. Hudbě se pak věnovala nejen u sebe v pokoji, ale i ve škole, kde s dvěma spolužačkami založila hudební trio. V té době potkala dalšího hudebně nadaného vrstevníka, Timothyho Mosleyho, který si říkal Timbaland a který je jejím kolegou dodnes. Po maturitě sice dostala skupina nabídku nahrávací společnosti, ale brzy se rozpadla a Missy Elliott tak s Timbalandem museli hledat jiný způsob, jak se prosadit.

V roce 1996 se jim to nakonec podařilo – teenagerovská zpěvačka Aaliyah, která zrovna ukončila spolupráci s producentem a písničkářem R. Kellym, si vybrala Missy Elliott i Timbalanda, aby s ní nahráli nové album. Toto album, pojmenované One in a Million, slavilo obrovský úspěch, což Missy Elliott i Timbalanda katapultovalo do hvězdných výšin.

Missy Elliott v té době vydala své první sólové album, které pojmenovala Supa Dupa Fly, a které bylo taktéž úspěšné. Následovala další: Da Real World, Miss E… So Addictive, This Is Not a Test! a konečně The Cookbook z roku 2005, které je dosud jejím posledním studiovým počinem. V mezičase nahrávala s dalšími umělci, případně pro ně psala.

V nultých letech ale zaznamenala zdravotní problémy: z ničeho nic zhubla a síla ji opouštěla natolik, že nebyla ani schopna zvednout tužku. Lékaři jí diagnostikovali Gravesovu-Basedowovu nemoc, což je autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Missy Elliott se tak najednou nemohla naplno věnovat muzice. Ze scény však úplně nezmizela a nadále jí vycházel nový materiál, byť studiové album bylo v nedohlednu. Až v roce 2018 publikovala na Twitteru hudební ukázku, o které řekla, že se jedná o novou píseň, kterou dává dohromady s Timbalandem. Nové album by mělo vyjít letos, ale bližší detaily o něm nejsou známy.

Missy Elliott se však o svou popularitu bát nemusí – před dvěma lety spustil její krajan Nathan Coflin na internetu petici za to, aby jí byla postavena v rodném městě Portsmouth v americké Virginii socha a aby byla vztyčena na místě, kde dnes stojí památník jižanské konfederace. Nathan Coflin to tehdy vysvětlil slovy: „Missy Elliott získala několik cen Grammy a prodala miliony hudebních alb, aniž by k tomu využila jediného otroka.“ Sama Elliott k tomu řekla, že se cítí být návrhem „poctěna“, nicméně k realizaci dosud nedošlo.

Tato umělkyně se však už ničeho bát nemusí – v životě zvládla překonat mnohé překážky, sama se vypracovala na vrchol a má kolem sebe oddané spolupracovníky i fanoušky, kteří se těší na její nové výtvory.

 

Foto: Atlantic Records.PTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.