Umírání přece není konec světa! Tak zní podtitul knihy, jejíž hlavní hrdinkou je čtyřicetiletá Mia přezdívaná „Rabbit“. Že nemáte chuť číst příběh, který nedopadne dobře? Že chcete knížku k vodě? Ačkoli to tak nevypadá, jsou Poslední dny Rabbit Hayesové i o lásce, pospolitosti a muzice.

Irská spisovatelka Anna McPartlinová se při psaní nechala inspirovat „svou zábavnou a kurážnou matkou, jednou skvělou kapelou a její tragickou ztrátou, semknutými a milujícími rodinami a přátelstvím, které přetrvá navěky“.

Děj začíná jednoho zářivého dubnového dne, kdy Mia, dcera Molly a Jacka, sestra Grace a Daveyho, přítelkyně Marjorie a máma Juliet, přijíždí do hospicu.

Až doposud – i když už je nemocná několik let – hýřila Rabbit elánem a měla velké plány. Je novinářka, o nemoci píše blog a věří, že ji překoná. Teď se musí postavit tváří v tvář pravdě. Před dvěma týdny ještě žila s rakovinou, ale teď jí říkají, že umírá, a ona tu po sobě zanechá dvanáctiletou dceru.

Autorka, která se s nemocí i smrtí blízkých setkala už v dětství, nechává čtenáře nahlédnout do duše umírající mladé ženy. Budeme s ní moci být jen po devět dnů, ale na ni ani její rodinu, jejíž je pevnou součástí, nikdy nezapomeneme.

Postupně se o ní i jejích blízkých hodně dozvíme. Poslední dobou je totiž Miina minulost tak skutečná, že se někdy zdá skutečnější než současnost. Možná to dělají opiáty nebo to, že je Rabbit v bdělém stavu moc unavená…

V prostřizích tak hraje hudba Kuchyňského dřezu  – „kapely vedle které budou U2 brzy vypadat jako banda podělaných amatérů“. S Rabbit Hayesovou se vracíme k dalším nezapomenutelným chvílím: ve snech opět potkává životní lásku Johnnyho Faye, svou širokou rodinu i kamarády.

A ti všichni jsou tu i v čase, který ještě zbývá. Vztekají se, vyrovnávají se s tvrdou realitou, ale musí řešit i spoustu praktických věcí. Včetně toho, kdo po její smrti získá do péče její dceru. Staří rodiče, nebo sestra Grace, která vychovává tři syny? Může se o Juliet postarat kamarádka nebo strýc Davey? A co chce Juliet sama?

Co říci závěrem? Ačkoli by si nikdo z nás osud Rabbit Hayesové nevybral, po přečtení knihy se možná přistihneme, že jí plnost jejího života, autenticitu vztahů i konečné smíření trochu závidíme…

Více o knize: https://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-dny-rabbit-hayesove-368059

 

Foto: PixabayPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.