Nová emodži zobrazují pomůcky pro postižené

Asi si lze v dnešní době už jen těžko představit internetovou komunikaci bez emodži, to jest obrázkových znaků v textu. Ačkoliv se vyskytuje ve standardním Unicodu (technická norma pro kódování ve výpočetní technice) už více než 2800 znaků, nové každý rok přibývají.

Letos na podzim se tak internetoví uživatelé dočkají nových emodži. Krom hasičského stejnokroje a vafle to budou také vodicí pes, muži a ženy všech odstínů Fitzpatrickovy stupnice s holí, stejně tak lidé znakující, že jsou neslyšící, lidé na mechanickém i elektrickém vozíku, protéza nohy, protéza ruky a ucho s naslouchátkem. Informuje o tom server BBC News.

Na sociální síti Twitteru přivítala spousta uživatelů nová emodži s nadšením, část nicméně podotkla, že společnost Apple, která s emodži přichází, je měla představit už dříve. Jak píše Krissie Barrick, ředitelka digitálního ovlivňování v neziskové organizaci Scope, „měli jsme duchy, roboty, hovínko s obličejem a dokonce deset prázdných čtverečků na výběr, takže už nastal čas, abychom měli emodži i pro 15 % celosvětové populace, která je postižená“.

Seznam dostupných emodži je k dispozici například na serveru Emojipedia.com.

 

Foto: Pixabay

Picture of Ivana Recmanová

Ivana Recmanová

Pracuji v Reveniu jako redaktorka a zároveň působím na volné noze jako překladatelka, lektorka a mediální poradkyně. V letech 2018 - 2020 jsem byla členkou Poradního orgánu pro monitorování práv osob se zdravotním postižením zřízeném při úřadu veřejného ochránce práv. V minulosti jsem publikovala například v Deníku Referendum, Mladé frontě DNES, Alarmu nebo Novém prostoru. Jsem diagnostikovaná autistka. Ve volném čase se věnuji psaní poezie, cestování, hudbě a dobrovolnické činnosti pro Trans*parent a Amnesty International.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ