Ve Fakultní nemocnici v Motole se 12. září konala tradiční mezinárodní konference pro zdravotnické pracovníky Cesta k modernímu ošetřovatelství, která předává nové poznatky a zkušenosti mezi odborníky z ošetřovatelské teorie a praxe. V letošním 21. ročníku zaznělo ve dvou hlavních blocích a v šesti workshopech více než 60 zajímavých a inspirujících příspěvků.

Jedním z nich byl v přednáškovém bloku příkladů dobré praxe příspěvek Mgr. Gabriely Doleželové, DiS. Psoriáza nezabíjí, ale ničí životy aneb nejčastější problémy pacientů s lupénkou. Gabriela je jednou ze Sester v akci, které v rámci projektu vzniklého pod záštitou spolku Revenium pomáhají pacientům s roztroušenou sklerózou, nespecifickými střevními záněty a psoriázou. Právě tuto poradnu má na starosti a po telefonu pomáhá psoriatikům a jejich blízkým řešit situace, jež nastaly v souvislosti s jejich onemocněním. Volající s ní mohou řešit například možnost léčby, nárok na lázeňskou péči, diskriminaci v okolí a s tím související omezení v pracovním zařazení.

Pro pacienty s lupénkou není jednoduché ani partnerské soužití a někdy se prostě potřebují se svým trápením jen někomu svěřit. A právě tuto problematiku autorka přibližovala kolegům. Snažila se poukázat na to, že žít s lupénkou není opravdu jednoduché a pacienti se potýkají s různými překážkami, jež jim někdy i nevědomky klade okolí do cesty. Všudypřítomné šupinky z kůže odpadávají samovolně, ale i po škrábání, jelikož lupénka svědí. Jsou vidět na všem, obzvlášť na tmavém oblečení, nábytku a kobercích. Někteří pacienti proto neradi někde přespávají nebo chodí na návštěvy. Najít vhodné oblečení, které by snesla citlivá kůže, nebyly na něm vidět šupinky a zároveň stopy po  drobném krvácení, jež vzniká v důsledku škrábání, je někdy opravdu oříšek. Nemůžeme se proto divit, že návštěva společenských akcí se pro některé stává noční můrou, stejně jako návštěva bazénů, koupališť a rekreace u moře. S touto situací se potýká nejen pacient, ale celá jeho rodina, která ho při těchto aktivitách doprovází.

Sport není psoriatikům samozřejmě zakázán, ale i zde platí určitá pravidla, která jsou pacienti nuceni dodržovat, aby svoji kůži chránili před zraněním a před agresivními účinky potu. Je proto vhodný takový sport, který není kontaktní, a tím pádem je menší riziko zranění, a takové oblečení, jež efektivně odvádí pot. Velice citlivou oblastí jsou partnerské vztahy a s nimi související sex. Je potřeba, aby psoriatikův partner bral na svůj protějšek ohledy a vyhověl například přání milovat se potmě. Zároveň je vhodné vyhýbat se praktikám, u nichž by mohlo dojít ke zranění. Může se zdát, že lupénka postihuje pouze kůži, ale opak je pravdou, jde o autoimunitní onemocnění, které napadá i nehty a klouby.

Chtěli byste se o tomto neinfekčním, léčitelném, ale nevyléčitelném onemocnění dozvědět více? Zvedněte telefon a zavolejte Sestru v akci.

 

Foto: archiv Gabriely DoležalovéPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.