Osmadvacetiletému muži z Francie, uváděnému pod jménem Thibault, byla díky nejnovějším technologiím umožněna chůze. Informoval o tom server CNN.

Thibault se stal tetraplegikem (osobou ochrnutou na obě ruce i nohy) po pádu z balkonu. I když byl schopen částečně pohybovat bicepsy a levým zápěstím, chodit nedokázal.

Tým vědců z Univerzity v Grenoblu, biomedicínského výzkumného střediska Clinatec a výzkumného centra CEA implantoval muži přístroj, který rozšiřuje neokortex – část mozku, která je zodpovědná za pohyb a smysly. Pro umožnění chůze byl potřeba elektronický závěs na stropě v místnosti, kde se zkoumaný člověk pohyboval. Za dva roky experimentálního výzkumu ušel Thibault celkem 145 metrů.

„Sice nemůžu jít zítra domů v tomto exoskeletu, ale dostal jsem se do fáze, kdy dovedu chodit. Chodím, když chci, a zastavím se, kdy chci,“ sdělil muž agentuře AFP.

Podle Stephana Chabardese, neurochirurga z výzkumného týmu, by výsledky této několikaleté studie mohly výrazně pomoci tetraplegikům v pohybu. Thibault není jediným subjektem studie, účastní se jí další tři lidé. Těm se pokusí výzkumníci umožnit chůzi bez závěsu.

Na sociálních sítích vznesli postižení dotazy, zda bude tato technologie finančně dostupná, případně bude-li hrazena ze zdravotního pojištění. Další upozorňují na to, že nošení exoskeletu může být v každodenním životě nepraktické a že je pro ně pořád přijatelnější vozík a bezbariérové prostředí. „Domnívám se, že když se budeme zaměřovat na podobné technologie, nebudeme se už tolik zabývat přístupností, ale naopak budeme řešit asimilaci postižených. Nejsme to my, kdo by se měl změnit,“ napsal například uživatel Val Armstrong na facebookové stránce Disabled Feminism. Několik vozíčkářů tento vynález naopak uvítalo.

 

Foto: PixabayPTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.