Nový film režisérky Dagmar Smržové Chci tě, jestli to dokážeš měl premiéru na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Dokument je o mladé ženě Janě, která se – ač po obrně nepohyblivá – snaží svět kolem sebe rozpohybovat správným směrem.

Autoři filmu si myslí, že nejhorší ze všech handicapů, které mohou člověka v životě potkat, je nedostatek lásky. A lásku hledá i hlavní hrdinka.

Stejně jako ostatní lidé jejího věku se také touží osamostatnit. Kdo jí může s uskutečněním takových tužeb pomoci?

V 84 minut dlouhém dokumentu poznáme i Janiny blízké. Kromě nevidomé sestry Kateřiny má obětavou babičku a svéráznou matku Martinu, která si nedělá starosti téměř s ničím a dcery – dvojčata – vychovávala, jako by jim nic nebylo…

Dokument nabízí nesentimentální pohled do života rodiny. V citlivém zachycování každodenních i výjimečných situací se soustřeďuje hlavně na osobní, citové a vztahové problémy protagonistek.

„Čím těžší osudy lidí točím, tím více oceňuji, když se moji hrdinové dokážou nad svým údělem zasmát. A když se mi podaří, aby se s nimi smáli i diváci, jsem spokojena,“ říká o své tvorbě režisérka Dagmar Smržová.

Snímek názvem navazuje na její předchozí dokument Miluj mě, jestli to dokážeš, věnovaný sexualitě zdravotně postižených. Handicapovaným a jejich blízkým se věnují i další autorčiny snímky Zachraňte Edwardse (2010) či Nejtěžší volba (2010). Režírovala také cykly GEN, Oko a 13. komnata nebo dokument Válka v paměti žen (2005).

O filmu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11918153131-chci-te-jestli-to-dokazes/21856226664/


Cenu diváků získal na 23. MFDF Ji.hlava film

Postiženi muzikou režiséra Radovana Síbrta. Dokument je o hudebním kroužku Jedličkova ústavu, dnes známém jako kapela The Tap Tap, který založil před jedenadvaceti lety Šimon Ornest. Filmaři zaznamenali během let osobnostní vývoj několika muzikantů.

 

Foto: web České televizePTEJTE SE

Pole e-mail a jméno jsou nepovinná.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.