Lidé se zrakovým postižením spoléhají při cestování na asistenční technologie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Prázdninová sezona znamenala častější přesuny také pro lidi se zrakovým postižením. Kratší cesty republikou, například za příbuznými, zvládají zpravidla sami. Výzkum společnosti OrCam Technologies, lídra v oblasti nositelné asistenční technologie na bázi umělé inteligence (AI), se zaměřil na překážky, s nimiž se slabozrací a nevidomí lidé na cestách běžně setkávají.

O zkušenosti se podělila i Ráchel Skleničková, nevidomá pianistka a zpěvačka, která používá přelomové asistenční zařízení OrCam MyEye. To pomáhá desítkám tisíc uživatelů, v 25 jazycích a v 50 zemích světa.

„Obvykle se jednou za měsíc nebo za dva vydávám sama na cestu kvůli koncertu, buď po republice, nebo do Německa. Jedna z výzev, které musím čelit, je najít správné nástupiště na vlakovém nebo autobusovém nádraží,“ říká Skleničková, studující na Akademii múzických umění, která má za sebou vystoupení na Pražském jaru a dalších prestižních festivalech klasické hudby. „Stále je tu spousta věcí, které by se mohly – a hlavně měly – ve veřejném prostoru zlepšit, aby byl pohyb a cestování pro komunitu lidí se zrakovým postižením snadnější.“

Pokrok nicméně nastává, a to v oblasti vývoje efektivních technologických řešení. Přibližně čtyři z pěti respondentů průzkumu OrCam se domnívají, že veřejná infrastruktura pro zrakově postižené potřebuje další zlepšení. A zatímco 45 % dotázaných se primárně spoléhá na bílou hůl jako na prostředek orientace a mobility a 10 % na vodicího psa, 35 % respondentů označilo za nejdůležitější nástroj usnadňující pohyb elektronická zařízení nebo mobilní aplikace.

„Díky intenzivnímu výzkumu a vývoji s ohledem na snadný a ničím nerušený uživatelský zážitek se podařilo mnoho funkcí integrovat do malého a lehkého zařízení OrCam MyEye. Tato pokročilá pomůcka umí číst tištěný text z jakéhokoli povrchu, rozpoznává tváře a sděluje jejich přiřazená jména, identifikuje bankovky a barvy a pomocí čárových kódů rozpoznává výrobky,“ vysvětluje Jan Cejthamr, zástupce společnosti OrCam Technologies na českém trhu. „Ještě v tomto roce uvedeme na domácí trh další pokročilou verzi OrCam MyEye. S novými funkcemi bude zařízení schopno rozpoznat dveře, schody a objekty v bezprostředním okolí, což uživateli přinese ještě větší nezávislost.“

OrCam MyEye

Bezdrátová a lehká technologie o velikosti prstu je řízena umělou inteligencí. Diskrétně předčítá tištěný a digitální text, z jakéhokoli povrchu a v reálném čase. Okamžitě tak umožňuje číst si noviny, knihy, text na obrazovkách, jídelní lístky, etikety na produktech v supermarketech nebo nápisy na ulicích. Mezi další funkce OrCam MyEye patří okamžité rozpoznávání tváří a identifikace spotřebních výrobků, barev a bankovek. OrCam MyEye váží 22,5 gramu a pomocí magnetů se připevňuje na rám brýlí. Tato pomůcka je jedinou nositelnou technologií, která se aktivuje intuitivním ukazovacím gestem nebo sledováním pohledu svého nositele. Proto je možné mít i při jejím používání volné ruce.

Čtěte také:

Více informací na www.orcam.com.

Foto: OrCam

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Redakce

Redakce

Magazín Inspirante je zaměřen na žurnalistiku, která nejen upozorňuje na nejrůznější sociální problémy, ale především nabízí řešení a pozitivně motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Tvoříme střechu informaci v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled svět a doufáme, že bude s námi bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium. Jsme však tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro které jsou témata rozmanitosti, inkluze a propojování různých světů důležitá.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!