Proč mi každý chce amputovat konečník? #nejsemtabu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Moje poslední návštěvy u gastroenterologa vypadají asi tak, že mám všechno v normě, nic mě nebolí, měla bych brzy otěhotnět a … „Nepřemýšlíte náhodou o amputaci konečníku?“ Proč bych o tom sakra měla přemýšlet, když mě významně nezlobí?

Každý rok chodím na revizi a čištění, občas z něho něco odchází, ale nic zásadního, bolí jen občas a jen trochu. Tak proč bych do sebe měla nechat zase řezat, když nevím, jak to dopadne? Oficiální odpověď je, že slepě zašitý konečník je u doživotních stomiků s Crohnovou chorobou hrozba. Můžou se tam začít dít neblahé procesy vedoucí až třeba k rakovině. Můžou, ale na druhou stranu nemusí…

Když jsem byla v Kodani na evropském setkání stomiků, seznámila jsem se s pacientkami, kterým nastaly neuvěřitelně bolestivé komplikace právě po této „preventivní“ operaci. Nikdo totiž předem nedokáže plně odhadnout, jak se tělo se ztrátou tkáně srovná, jak se okolní orgány znovu přeskládají, kde se udělají srůsty a tak dále.

Takže opět, proč bych se do toho měla hrnout, když je mi teď dobře? V mých očích je to zatím risk, ne prevence. O amputaci konečníku se moc nepíše, a proto mě zajímá – Jakou s tím máte zkušenost vy?

Těším se na vaše reakce!

Vaše Tereza

 

Foto: Jan Hrdý

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Tereza Nagyová

Tereza Nagyová

Od roku 2015 působila Tereza Nagyová ve stomické pacientské organizaci České ILCO z.s. - dobrovolné sdružení stomiků, díky čemuž, jak sama říká, dostala odvahu mluvit otevřeně o životě se stomií a psát blog Nejsemtabu.cz. Nedlouho na to se rozhodla šít speciální prádlo pro stomiky pod značkou MyPouch. I proto se Tereza připojila k projektu Revenium, a tak na Inspirante najdete její sloupek #nejsemtabu.

Další příspěvky autora

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!