Slavní s handicapem: Frida, malířka, která přežila svou smrt

Překonala dětskou obrnu, vážné zranění z havárie autobusu a poté následný rok rekonvalescence. Kvůli němu také nemohla mít děti a celý život prožívala v bolestech. I tak vytvořila poměrně rozsáhlé a pozoruhodné dílo, které fascinuje dodnes.

Frida. Frida Kahlo neboli Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón přichází na svět 6. července 1907 v „Modrém domě“ v ulici Loundres v Coyacánu v Mexiku. Hodiny ukazují půl deváté ráno. Frida je jednou ze čtyř dcer narozených maďarsko-židovskému otci a matce španělsko-mexicko-indiánského původu.

Už od dětství trpí. V sedmi letech onemocní obrnou a musí snášet posměch ostatních dětí. V roce 1922 nastupuje do prestižní Národní přípravné školy. Ta v té době poskytuje nejlepší možné vzdělání v Mexiku. Studenti patří mezi smetánku a jsou považováni za naděje Mexika. Frida se také účastní léčebného programu. Na škole se také poprvé setkává se svým pozdějším manželem Diegem Riverou.

Havárie autobusu

Vyniká. Chce se stát lékařkou a velmi dobře píše. Několik jejích básní dokonce otisknou místní noviny. Jedno odpoledne v září. Frida jede se svými spolužáky ze školy. Autobus se sráží s tramvají. Její tehdejší přítel Alejandro se vyprostí z trosek autobusu a… To ne! Frida leží v kaluži vlastní krve. Z podbřišku jí trčí ocelová tyč. Alejandro ji ještě s jedním dělníkem nese do nejbližšího lokálu. Položí ji na kulečníkový stůl a přikryje ji svým kabátem.  Přijíždí sanitky. Lékaři se jí odmítají věnovat. Myslí si, že při takových zraněních a ztrátě krve musí umřít. Alejandro je nakonec uprosí…

Frida podstupuje bezpočet operací, ale stejně bude celý život pociťovat nesnesitelné bolesti. Kvůli těmto zraněním také nebude moct mít děti. Obojí se promítá na její plátna. Malovat začíná právě během rekonvalescence. Hodně ji ovlivňuje mexické lidové umění. O pár let později se znovu setkává s malířem Diegem Riverou. Přináší mu svoje plátna. Diego ji obdivuje. Ona obdivuje jeho. 21. srpna 1929 mají svatbu.

Frida touží po dítěti, ale ani jedno z jejích těhotenství neskončí šťastně. Kvůli velkým zraněním, která prodělala při nehodě… Její vztah s Diegem je zvláštní. Milují se a vzájemně obdivují svoje umění. Poskytují si volnost. Na druhou stranu mají mnoho konfliktů. V roce 1935 se dokonce na nějaký čas rozchází, poté, co Frida zjistí, že Diego měl poměr s její sestrou… I to mu ale nakonec odpouští.

Odmítnutí surrealismu

V roce 1938 přijíždí do Mexika André Breton, vedoucí surrealistické skupiny. Dílo Fridy na něj silně zapůsobí a chce ji přijmout mezi surrealisty. Ona to však odmítá. Ona, na rozdíl od surrealistů totiž nemaluje sny, ale vlastní realitu. Ano, ona vytváří svůj svět. Díky Bretonovi se jí alespoň podaří získat uznání i u zahraničních kritiků. Má také svoji výstavu v Paříži.

Po návratu z Francie se ale znovu zhoršuje jejich vztah s Diegem. Nakonec se rozvedou. Frida trpí, její zdraví se zhoršuje. Stále má bolesti. Strašlivé bolesti. Teď se k nim přidává i odloučení od Diega. Frida to zahání alkoholem, a ještě usilovnější prací. Jejich odloučení ale netrvá dlouho. 8. prosince 1940 jsou v San Franciscu znovu oddáni.

V roce 1947 musí Frida podstoupit další operaci páteře. Osm měsíců se nehne z lůžka. Dostává koňské dávky morfia. I tak stále maluje. V roce 1953 je uspořádána její první výstava v Mexiku. Lékaři jí výslovně zakazují jít na vernisáž. Frida tam musí… Že by si zrovna ona nechala ujít svoji první výstavu v rodné zemi? Ne…

Pak už to s ní, respektive s jejím zdravím, jde z kopce. Musí jí amputovat pravou nohu. Frida úplně ztrácí víru v život. Několikrát se pokusí o sebevraždu. Nakonec umírá 13. července 1954 v „Modrém domě“ v Coyacánu.  Ano, tam, kde se narodila. Je jí 47 let.


Frida Kahlo:

  • Celým jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón.
  • Narodila se 6. července 1907 v Mexiku.
  • O svých obrazech říkala, že zobrazují její realitu, proto také odmítla být součástí surrealistické skupiny, kam ji chtěl přijmout André Breton.
  • Její manžel byl malíř Diego Rivera.
  • V sedmi letech onemocněla dětskou obrnou, v patnácti pak utrpěla vážná zranění při nehodě autobusu; kvůli nim nemohla mít děti a prožívala celý život nesnesitelné bolesti.

Foto: Wikipedia

Picture of Marek Blažíček

Marek Blažíček

Roztroušenou sklerózu mu sice diagnostikovali před nedávnem, ve dvaadvaceti, ale když si Marek Blažíček vzpomene na zážitky z dětství, má pocit, že si s RS tyká už déle. Bere to s humorem, (vždyť #JsemIronman), a protože studuje Tvorbu textu a scénáře na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, jeho texty najdete také na Aktivnizivot.cz

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ