Období od konce října do Vánoc pro mě patří k těm nejnáročnějším v roce. Mezi datem, kdy uplyne další rok mého života, a koncem dalšího kalendářního roku si obzvlášť bolestně uvědomuji plynutí času a přemýšlím o všem, co jsem nezvládla, o vlastní smrtelnosti a podobných zábavných věcech. K tomu stres z blížících se Vánoc, shánění dárků, řešení logistiky, kam kdy pojedeme a podobně… Úzkosti a deprese zkrátka mají žně. Letos se k tomu všemu přidala ještě celosvětová pandemie. Jak se z toho nezbláznit? Třeba vám pomůže některá z následujících rad.

1. Kašlete na Vánoce z reklam…

Každý rok se na nás ze všech stran valí přeslazené obrazy Vánoc, kdy je celá rodina pohromadě v perfektně uklizeném a načančaném bytě a všichni si užívají tuny předražených dárků. Jsou to obrazy často velmi vzdálené realitě, letos ale vyznívají obzvlášť absurdně. Nejen že mnozí z nás z důvodu možné nákazy omezují setkávání s rodinou, ale pro spoustu lidí se prudce zhoršila i ekonomická situace, takže Ježíšek rozhodně nebude tak štědrý jako v předchozích letech. O tom, jak devastující vliv může situace mít na naši psychiku, ani nemluvě. I když je to těžké, zkuste proto nepodlehnout komerčnímu tlaku a soustředit se na to, co Vánoce znamenají pro vás a vaše blízké.

2. …a udělejte si je podle sebe 

Každý si pod ideálně strávenými vánočními svátky představuje něco jiného. Jak vypadají podle vás? Zkuste se nad tím zamyslet. Buďte k sobě přitom upřímní – třeba zjistíte, že ve skutečnosti byste se cítili nejlíp celou dobu zachumlaní v dece s knížkou nebo vašimi oblíbenými vánočními filmy. Až budete vědět, jak vaše ideální svátky vypadají, přemýšlejte o tom, jaké konkrétní kroky můžete udělat, abyste se k tomuto ideálu aspoň přiblížili. Obzvlášť pokud máte rodinu, bude asi zapotřebí přijít s nějakým kompromisem.

3. Darujte blízkým i sobě hlavně zdraví

I kompromis však má svoje hranice – nenechte se vmanipulovat do něčeho, co je vám nepříjemné nebo co by ohrozilo vaše zdraví. Pokud vám nepřipadá bezpečné navštívit příbuzné, prostě to nedělejte, ať už se vás budou snažit sebevíc přesvědčovat. Jestli vyhodnotíte, že návštěvu zvládnete, ale za dodržení určitých hygienických omezení, je také v pořádku na nich trvat a konzistentně je vyžadovat. Když se naučíte pevně si vytyčit hranice a stát si za svým, bude se vám to rozhodně hodit i v lepších časech. A kdo ví, třeba navíc někoho uchráníte od velkých zdravotních problémů.    

4. Snažte se najít to dobré

Tím samozřejmě nechci říct, že pokud nechcete riskovat nákazu, máte se kontaktu s blízkými úplně vzdát nebo se s nimi do krve pohádat. Ačkoliv jsme už asi všichni trochu unavení z neustálých telefonátů a videokonferencí, které osobní setkání prostě nemůžou plně nahradit, přece jen je lepší být v kontaktu pomocí moderních technologií než vůbec. Vysvětlete svým blízkým, že je chcete vidět, ale záleží vám na nich a na jejich zdraví, takže se raději teď na chvíli omezíte, abyste se potom zase mohli setkávat, jak chcete. Dejte jim najevo, že je máte rádi, záleží vám na nich a chcete pro ně proto to nejlepší. Zkuste najít způsob, jak si vynahradit vaše oblíbené tradice – můžete si spolu třeba zazpívat koledy přes Skype nebo se společně podívat na pohádku.

5. Potěšte vaše blízké klidně i „materiálně“

Jedním ze způsobů, jak dát blízkým najevo, že je máte rádi, jsou samozřejmě dárky. Pokud jste aspoň trochu jako já, tak dávání dárků milujete, ale zároveň jejich shánění necháváte na poslední chvíli (ahoj prokrastinace). Na závěr se proto s vámi podělím o pár tipů, co ještě narychlo můžete sehnat, aniž byste kladli nerealistické nároky na přetížené pošťáky nebo se museli vydat vstříc davům v obchodních centrech.

  • Virtuální dárky – poukaz na nákup v nějakém obchodě nebo voucher do restaurace, na dovolenou či výlet, které lze vybrat v klidnějších časech, předplatné oblíbeného deníku či časopisu (ať už tištěného nebo online) nebo streamovací služby (Netflix, HBO apod. na filmy a seriály, Spotify nebo Youtube premium na hudbu). Pokud máte v domácnosti nerda, ocení možná předplacený přístup do své oblíbené online počítačové hry, jako je World of Warcraft. Čtenáři, kteří si rozumějí s moderními technologiemi, zase určitě budou mít radost z nějaké hezké e-knihy.
  • Dobrý skutek – pokud vaši blízcí chtějí v této těžké době pomáhat, určitě ocení, když jejich jménem darujete peníze na dobrou věc. Na internetu určitě najdete spoustu možností, kam peníze poslat, podle toho, na čem vašemu blízkému nejvíc záleží.
  • Ručně vyrobené dárky – pokud umíte šít, vaši blízcí určitě využijí hezkou ručně vyrobenou roušku (vzhledem k tomu, že je bohužel asi ještě chvíli budeme potřebovat) nebo třeba tašku či pytlíček s kořením. Jestli jste ovšem stejně nešikovní jako já, nezoufejte – loni jsem například pro babičku vyrobila knihu, kam může zaznamenávat svoje vzpomínky, a setkala se s velkým úspěchem.
  • Čas – to nejcennější, co můžete druhým dát. Co třeba „poukaz“ na to, že uklidíte celý dům, zatímco obdarovaný bude moct odpočívat, nebo na celodenní výlet, který naplánujete a přichystáte? Fantazii se meze nekladou.

Přeji všem krásné prožití vánočních svátků a do nového roku hlavně zdraví, naději a lásku!

Foto: Pixabay

Picture of Marie Štefanidesová

Marie Štefanidesová

Živím se jako překladatelka, kromě toho jsem šéfredaktorkou webu Women of Brno a občas přispívám do dalších médií. Byla mi diagnostikována deprese a úzkostné stavy, přesto mě baví užívat si života, miluju dobré jídlo a pití, čtení, psaní a hraní si v jakékoliv podobě.

Další články

Podpořte nás

Náš účet je:
115-5689490267/0100

Vězte, že veškeré finance půjdou na rozvoj projektů, které pomáhají lidem se znevýhodněním plnit si kariérní a životní sny. Inspirante je jedním z nich!

Udržitelnost a etika skupiny ČEZ