Prvním hostem online chatu na stránkách Inspirante.cz byla Tereza Moravová, která má na starosti kariérní a profesní poradnu.

Chat byl v pátek 14. prosince od 13 do 14 hodin na této stránce.

A kdo je spolupracovnice Revenia Tereza Moravová?

V současné chvíli pracuji již pátým rokem v oblasti náboru nových zaměstnanců do firmy. Vystudovala jsem obor Andragogika a personální řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a po zhoršení mého získaného postižení zraku jsem se rozhodla vystudovat také obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Protože jsem na vlastní kůži poznala, že situace osob se zdravotním postižením není v České republice stále utěšená, rozhodla jsem se aktivně této oblasti věnovat. Nejvíce mě baví oblast zaměstnávání osob se zdravotním postižením, protože si myslím, že oblast práce je podstatnou součástí našeho života. Dlouhodobě se proto věnuji edukaci zaměstnavatelů, jak mohou osoby se zdravotním postižením integrovat právě do svých řad.21 Komentářů

 1. Profilový obrázek Eva Prosinec 14, 2018 at 12:44

  Jak předejít věkové diskriminaci? V dnešní době se čím dál častěji hovoří o diverzitě na pracovištích, je mnoho projektů k tomuto tématu. Lidé jsou přesvědčováni, že vyšší věk zájemců o zaměstnání dnes již tak významně nehraje roli, a že jsou ve firmách vítáni. Z reakcí veřejnosti se však domnívám, že v realitě opak bývá pravdou. Má podle Vás žadatel o zaměstnání ve věku 50+, případně ještě navíc se zdravotním postižením, skutečně rovnocenné či aspoň vysoké šance na úspěch? Děkuji

 2. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 12:52

  Dobrý den, z pohledu člověka, který pracuje ve velké společnosti, musím říci, že určitě má stejné šance jako jakýkoliv jiný absolvent. Vždy se řídíme především přiměřenou praxí a zkušenostmi, které jsou pro nás při náboru to nejzásadnější. Je to hodně o edukaci manažerů, aby se nebáli brát ani lidi 50+ do svých řad. Naopak dnešní situace na trhu práce ukazuje, že firmy si dnes nemůžou příliš vybírat a být diskriminační ani v oblasti věku.

 3. Profilový obrázek Anonym Prosinec 14, 2018 at 13:01

  Dobrý den, Terezo. Jak se díváte na to, zda uvádět a případně jakým způsobem údaje o handicapu do životopisu či motivačního dopisu? Z vlastní zkušenosti vím, že uvést jen heslo je matoucí a nedostatečné, a když se rozepisuji o případném dopadu handicapu na práci, působím s tím nesrovnaná. (Podotýkám, že mám viditelný tělesný handicap). Zároveň by mě zajímalo, zda jsou personalisté v této oblasti nějak školeni. Moc děkuji za odpověď.

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:13

   Dobrý den, na otázku, zda jsou personalisté nějak školeni v této oblasti, nedokážu odpovědět. Plošně určitě ne. Nicméně řada firem se touto problematikou aktivně zabývá a v těchto firmách jsou personalisté jistě školeni alespoň v obecné rovině. Co se týká druhé otázky, doporučuji uvést například, že je člověk OZP/OZZ, invalidní v určitém stupni a dodat pouze základní informaci o jeho případném omezení (např. můžu/nemůžu docházet do zaměstnání, potřebuji zkrácenou pracovní dobu). Nemyslím si, že je nutné se rozepisovat o případných omezeních přímo do životopisu. Jestliže je možnost přiložit i motivační dopis, je vhodné vysvětlit, že handicap neomezuje případné zastávání konkrétní činnosti. Vždy uvádíme naše přednosti, zkušenosti a kompetence, případné zdravotní omezení je vhodné konzultovat až na místě při výběrovém řízení.

 4. Profilový obrázek Petr Prosinec 14, 2018 at 13:08

  Milá Terezo, zajímalo by mě, jak se jako personalistka díváte na označování inzerátů “vhodné pro OZP.” Nemohu se ubránit dojmu, že jsou takto označovány často nízko kvalifikované, monotónní či stereotypní práce. Podle čeho se tedy uchazeč s postižením má orientovat, zda je pro něj nabídka vhodná? Není už samo takové označování vlastně diskriminující či omezující? Díky

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:24

   Dobrý den, nemyslím si, že tím, že firma označí svůj inzerát jako vhodný pro OZP, chce někoho diskriminovat. Naopak se snaží ukázat na to, že myslí i na tuto cílovou skupinu a je připravena integrovat i osoby se zdravotním omezením do svých řad. Proto bych naopak ocenila, že firma deklaruje, že je otevřená i pro OZP. Obecně platí, že každá pozice je vhodná pro každého, záleží pouze na typu postižení a obsahu dané pozice. Je jasné, že člověk s těžkým zrakovým postižením nebude pilotovat letadlo nebo fárat do dolů, jiný druh handicapu to ale bez větších problémů zvládne. Může se zdát, že nabídka je omezená, ale firmy se často snaží začít s nějakou rutinní činností a pak postupovat v hierarchii výše.

 5. Profilový obrázek Simona Prosinec 14, 2018 at 13:14

  Dobrý den. Opakovaně se mezi svými přáteli s postižením setkávám s určitým podceňováním. Chtějí například mít odbornou práci v určitém oboru, ale v dané firmě či na úřadě na to neumí reagovat, a nabízejí spíše podřadné práce či brigády. Jak z tohoto kruhu ven? A kde brát sebedůvěru na to zkoušet to stále dál a nenechat se odbýt? Děkuju za reakci.

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:38

   Dobrý den, Simono,
   dnes a denně se setkávám s nízkou sebedůvěrou, velkou nervozitou a přehnanou sebekritičností. Tento problém se netýká pouze osob se zdravotním postižením, ale dá se zobecnit i na běžnou populaci. Radu, jak na větší sebedůvěru úplně nemám, je to vždy o nasbírání zkušeností a ty pak posílí sebeobraz jedince. Sebedůvěra nenaroste ze dne na den. Chce to hlavně se nebát zkoušet nové věci, adaptovat se na situaci a zkoušet to.
   Snažíme se dlouhodobě změnit pohled firem na to, že i na odborných pozicích můžou pracovat lidé s nejrůznějším postižením, je to ovšem běh na dlouhou trať a rovnocenný přístup k OZP nám v podstatě zabrzdil minulý režim. Rovnocennost na trhu proto stále ještě není vyřešena, ale týká se i dalších skupin, jako již zmínění lidé 50+, rodiče s malými dětmi, gender obecně apod.
   Omlouvám se proto, že nepřicházím s konkrétní radou, jak změnit pohled firem na naši cílovku, ale chce to čas. Z mého pohledu se situace stále zlepšuje…

 6. Profilový obrázek Karel Prosinec 14, 2018 at 13:22

  Dobrý den,
  manželka má v práci kolegyni, která je OZP 3. stupně. Má zkrácený úvazek na dvě hodiny denně a i když by zvládla víc a chtěla by víc pracovat, navýšit úvazek se bojí, protože podle jejího tvrzení by jí “sociálka” třetí stupeň sebrala. Na ČSSZ dokládala i svoji pracovní smlouvu. Kromě toho, že mi přijde zvláštní, proč by “sociálku” měla zajímat její pracovní smlouva, mám ještě dotaz, zda úřad může OZP zaměstnanci nařídit, kolik maximálně musí odpracovat, aby status OZP nebyl odebrán, případně ponížen stupeň? Nejedná se v tomto případě o klasický omyl zaměstnance, vycházející ještě z předchozí a už dávno neplatné legislativy? Pokud je mi známo, nyní OZP zaměstnanci žádné legislativní omezení nemají a je jen na nich, kolik jsou ochotní a schopní zvládnout. Děkuji!

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:47

   Dobrý den,
   ano, v minulosti se skutečně stávalo, že když OZP pracoval, úřad mu často ponížil i invalidní důchod. Dnes se situace změnila a to, že člověk pobírá invalidní důchod je v podstatě kompenzace jeho potřeb, které má díky svému postižení navíc (např. asistence, speciální pomůcky atd.). Proto je souběh pracovního uplatnění a invalidního důchodu v pořádku.
   Jestliže kolegyně Vaší manželky nemá přímo v rozhodnutí od ČSSZ uvedeno, že může pracovat pouze omezený čas během dne (často uvedeno v počtech hodin, například 4, 5 hodin denně), může si dle svých možností zvolit výši svého úvazku.
   ČSSZ zároveň nemá důvod chtít po ní pracovní smlouvu.
   Máte tedy pravdu v tom, že skutečně může pracovat dle svých možností a potřeb. Nebála bych se proto navýšit úvazek v případě, že to paní zvládne.

 7. Profilový obrázek Marie Prosinec 14, 2018 at 13:34

  Mám profil na profesní síti LinkedIn. Hodí se dát odkaz do životopisu?

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:48

   Dobrý den,

   určitě, rozhodně tím nic nezkazíte. Ba naopak.

 8. Profilový obrázek Helena Prosinec 14, 2018 at 13:37

  Dobrý den, Terezo. Je nezbytné v dnešní době doplnit životopis referencemi od předchozího zaměstnavatele? Děkuji za odpověď

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:51

   Dobrý den,

   nemyslím si. Nikdo totiž nesmí zjišťovat reference na Vaši osobu bez Vašeho souhlasu. Personalisté se Vás vždy musí nejprve zeptat, zda jste ochotná reference poskytnout. Proto nejsou reference přímo v životopisu nutností. Je vhodné je mít případně připravené k poskytnutí na vyžádání.

 9. Profilový obrázek Martina Prosinec 14, 2018 at 13:49

  Velice špatně vidím a používám speciální pomůcky. Jak nejlip vykomunikovat možnost jejich použití při pohovoru?

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 13:56

   Dobrý den,
   je třeba jasně vysvětlit z jakého důvodu a na jaké činnosti kompenzační pomůcky používáte. Každý to má nějak jinak a je to velice individuální. Až budete na pohovoru procházet činnosti, které v sobě daná pozice obnáší, jasně si předem vysvětlete, co to pro Vás bude znamenat a při jakých konkrétních činnostech budete pomůcku využívat. Například papírová forma dokumentů pouze s optickým zařízením, práce na PC pouze se zvětšovacím softwarem apod. Nebojte se o tom mluvit dopředu, aby následně nedošlo k nějakým potížím. Smyslové handicapy neutajíme, proto o nich musíme s potenciálním zaměstnavatelem otevřeně mluvit.

 10. Profilový obrázek Aneta Prosinec 14, 2018 at 13:51

  Na to, zda udávat informaci o zdravotním znevýhodnění do životopisu se názory personalistů liší. Vy sama byste to doporučila?

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 14:02

   Dobrý den,

   za mě bych to doporučila u firem, které jasně deklarují, že chtějí přijímat i osoby se zdravotním postižením. Z mého pohledu se situace mění a často může být v podstatě status OZP výhodou na trhu práce. Může se to zdát úsměvné, ale některé firmy pozitivně upřednostní při konečném výběru právě člověka s handicapem, v případě, že je to alespoň trochu možné.

 11. Profilový obrázek Anonym Prosinec 14, 2018 at 13:56

  Dobré odpoledne. Vrátila jsem se do práce po dlouhé nemoci a léčbě. Jsem teď mnohem více unavená a sama se učím, jak se v nastálé situaci zorientovat. Šéfová za mnou stojí, ale jak ona, tak mí kolegové, zdá se, čekají, co bude dál. Ráda bych si s nimi o tom promluvila, ale nevím, jak do toho, když nemám konkrétní informace a ještě pár měsíců budu trochu rozhozená. Trochu se stydím a trochu je mi to nepříjemné. Co s tím?

  1. Tereza Moravová Tereza Moravová Prosinec 14, 2018 at 14:13

   Dobrý den,

   chápu. Nebála bych si s kolegy sednout a vysvětlit jim, že ještě sama nevíte, jak to všechno bude. Nejhorší je, když všichni chodí kolem horké kaše, nedělá to pak vůbec dobrotu. Protože se v podstatě všichni bojí se Vás na to nějak taktně zeptat. Chápu, že je Vám tato nová situace nepříjemná, ale věřím, že když jste se dokázala vrátit do zaměstnání, zvládnete i tohle. Vždy všechny učíme, že jsme lidé a měli bychom mezi sebou především komunikovat a naše problémy jsou hlavně o komunikaci. Nebojte se proto s kolegy sednout, vysvětlit jim, čím jste si prošla, jaké máte teď potíže a co Vás případně také ještě může čekat. Určitě je dobré to s nimi napřímo otevřít, uvidíte, že se uleví Vám i Vašemu okolí. Můžete také probrat přímo s Vaší nadřízenou, jak tuto situaci dále komunikovat kolegům. V případě, že si i tak nebudete vědět rady, můžete se na mne obrátit osobně a můžeme ještě něco vymyslet.

 12. Redakce Redakce - Site Author Prosinec 14, 2018 at 14:13

  Děkujeme za Vaše dotazy!

  Další online chat bude 11. ledna 2019 s Petrem Vyhnánkem, který se specializuje na oblast vzdělávání.

  Podrobnosti přineseme na začátku ledna.