Hostem online chatu na stránkách Inspirante.cz byl Petr Vyhnánek, který má na starosti vzdělávací a kariérní poradnu.

Chat byl v pátek 11. ledna od 13 do 14 hodin na této stránce.

A kdo je Petr Vyhnánek z Revenia?

Petr se věnuje problematice studia a následně zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Po absolvování Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy vyučoval na gymnáziu a následně působil 12 let na Metropolitní univerzitě Praha. Zde začal pracovat se studenty se zdravotním postižením na jejich přechodu ze studia do zaměstnání. K tomuto účelu připravil a vedl několik projektů pracovních stáží. V průběhu působení v oblasti vzdělávání zjistil, jak je důležitá pro osoby se zdravotním postižením správná volba studijního oboru vzhledem k postižení a pozdějšímu uplatnění na trhu práce. Zároveň zjistil, jak je podstatné podporovat mladé lidi již v průběhu studia formou stáží ve firmách s cílem zajistit hladký přechod ze studia do práce. A stejně jako je důležité pracovat se studenty, je důležité edukovat i zaměstnavatele, jejich představy o zaměstnávání osob se zdravotním postižením jsou stále často velmi zkreslené.19 Komentářů

 1. Profilový obrázek Eva Leden 11, 2019 at 12:36

  Dobrý den, Petře,
  prosím o radu. Pokud mám zdravotní postižení, jsem v invalidním důchodu a přesto chci pracovat, je v tomto případě nejlepším řešením obrátit se přímo na nějakou neziskovou organizaci, která mi s uplatněním pomůže? Pokud ano, jak poznat kvalitní a tu správnou neziskovou organizaci? Předem Vám děkuji za odpověď.

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:25

   Dobrý den, Evo,
   pokud potřebujete pro nástup do zaměstnání podporu, je dobré vyhledat neziskovou organizaci, která se podporovaným zaměstnáváním zabývá. Určitě je dobré se setkat osobně s danou organizací a vyjasnit si Vaše potřeby a na druhé straně možnosti dané organizace. Zároveň ale můžete i využít služeb Úřadu práce, který má v současné době specialisty poradenství pro zaměstnávání OZP. Bez ohledu na to, zda jste nebo nejste v evidenci Úřadu práce Vám pomohou ve zprostředkování vhodného zaměstnávání. Můžete ale i využít komerčních služeb jako např. jobs.cz, které pozice vhodné pro OZP rovněž nabízí.

 2. Profilový obrázek Anonym Leden 11, 2019 at 12:55

  Dobrý den Petře, proč je problém sehnat práci pro někoho kdo je na vozíku a ještě k tomu špatně mluví? Mám zkušenost.

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:11

   Těžko soudit na Váš případ, ale často se setkávám se zaměstnavateli, kteří si neumí představit, že by mohli někoho se zdravotním postižením zaměstnat, protože nemají předchozí zkušenost, nevědí, jaké by daný zaměstnanec měl speciální požadavky. Roli zde hrají předsudky pramenící z neznalosti dané problematiky. Samostatnou kapitolou pak mohou být i bariéry architektonické, ne všechna pracoviště mají přístupnost a zázemí pro osoby na vozíku.

 3. Profilový obrázek Anonym Leden 11, 2019 at 13:09

  Je někde možné najít mapu či souhrn, jaké možnosti mám najít ve svém regionu pracovní uplatnění na podporovaném trhu práce?

 4. Profilový obrázek Marie Leden 11, 2019 at 13:15

  Na to, zda udávat informaci o zdravotním znevýhodnění do životopisu se názory personalistů liší. Vy sám byste to doporučil?

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:23

   Dobrý den, pokud je pozice inzerována jako vhodná pro OZP, pak bych informaci do životopisu uvedl. Pokud víte, že budete potřebovat nějakou podporu (úpravu pracovního místa apod.), pak asi rovněž. Později by se o tom zaměstnavatel stejně dozvěděl.

 5. Profilový obrázek Klára Leden 11, 2019 at 13:17

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda máte zkušenost, že vzdělání, potažmo vysoká kvalifikace může u zaměstnavatele překonat předsudky či obavy z postižení uchazeče. Jinými slovy zda pomůže ohromit potencionálního zaměstnavatele diplomy. Bohužel mám zkušenost, že vzdělání může být paradoxně další překážkou (např nedostatečně honorovaná pozice). Zajímá mě Váš osobní názor z praxe. Moc děkuji za odpověď.

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:23

   Kláro, dobrý den,
   ze své zkušenosti se studenty bych ocitoval jednoho, který vždy říkal: “mít zdravotní postižení je blbý, ale být postižený a nemít vzdělání je dvojitě blbý”. Obecně si myslím, že je důležité uvažovat o vzdělávání ne jako o sbírání titulů a diplomů, ale o získávání znalostí, dovedností a zkušeností, které člověk využije v práci i životě. Pochybuji, že by rozumný zaměstnavatel někoho takového odmítal.

 6. Profilový obrázek Michal Leden 11, 2019 at 13:21

  Dobrý den, Petře,
  jste pro uvádět do životopisu různé kurzy či certifikáty, které s danou pozicí přímo nesouvisí? Například školení v oblasti IT či osobnostní školení? Nedokážu odhadnout, zda to nepůsobí kontraproduktivně, ale chci jen zdůraznit, že jsem připraven se průběžně vzdělávat a že kurzy tohoto typu klidně i vyhledávám. Děkuji za odpověď.

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:27

   Michale, dobrý den, nejsem personalista, ale vždy bych za sebe vkládal do životopisu pouze to, co je relevantní pro danou pozici a to, co případně může dotvořit Váš obrázek. Pokud kurzů určitého zaměření máte absolvovaných více, pak bych to třeba shrnul a nevypisoval každý zvlášť. Každopádně bych se držel toho, aby životopis nebyl přehnaně dlouhý.

 7. Profilový obrázek Anonym Leden 11, 2019 at 13:27

  Znáte nějaký sociální podnik v České republice nebo v zahraničí, kde by měli lidé se zdravotním znevýhodněním stoprocentní či téměř stoprocentní podíl na řízení a chodu firmy?

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:29

   Dobrý den, na tuto otázku bohužel neumím odpovědět, nevím.

 8. Profilový obrázek Andrea Leden 11, 2019 at 13:31

  Dobré odpoledne
  zajímalo by mě, zda může uchazeč o zaměstnání požádat zaměstnavatele o úpravu podmínek pro absolvování některých povinných školení. Pokud například ve firmě mají třídenní celodenní školení nebo povinný výjezd a teambuilding pro zaměstnance, simulaci požárního poplachu a jiné záležitosti, můžu si jako zaměstnanec s handicapem vyjednat speciální podmínky? Například častější přestávky, jiný termín podle aktuální kondice, e-learning apod.? Mám tělěsný handicap a nemám představu, zda na toto zákoník pamatuje, či zda je to vždy jen na domluvě. Je mi vysloveně hloupé o tom hned během nástupu mluvit, abych nedělala potíže. Děkuji za Váš názor.

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:43

   Dobrý den, Andreo, klíčové pro Vás je, co máte uvedeno v pracovní smlouvě, zde jsou jasně stanovené pracovní podmínky a to je závazné jak pro Vás, tak pro zaměstnavatele. Všechny akce mimo pracoviště jsou pracovní cestou, na kterou jste vysílána a s vysláním musíte souhlasit. Obecně bych řekl, že pokud Vás chce zaměstnavatel zaměstnat a ví o Vašem postižení, měl by vytvořit takové pracovní podmínky, které budou pro Vás vhodné. Pokud se týká požárního poplachu, to je záležitost BOZP a tam nevím, jestli existují nějaké výjimky, troufám si říci, že nikoliv, ale nejsem odborníkem na tuto oblast.

 9. Profilový obrázek Anonym Leden 11, 2019 at 13:53

  Dobrý den,
  jak se díváte na problematiku stáží na pracovišti? Většinou je to takové vzájemné oťukávání, někdy může být i neplacené. Fandíte tomu? Je to přínosné? Máte zkušenost, že by se z takové spolupráce některá firma třeba tzv. poučila a upravila podmínky ve prospěch zaměstnanců se zdravotním či jiným omezením?

  1. Petr Vyhnánek Petr Vyhnánek Leden 11, 2019 at 13:59

   Dobrý den. Je důležitý zájem obou stran, zaměstnavatel musí chtít mít v podobě stážisty víc než jen levnou pracovní sílu a pro stážistu je důležité, aby věděl, že stáž v dané firmě pro něj může být otevřením cesty k regulérnímu zaměstnání. Důležité je rovněž to, jakou práci stážista vykonává, nemělo by jít jen o “banální” kancelářské práce nebo o práci “nanečisto”. Mohu jmenovat například Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, které se podařilo propojit program stáží s následným zaměstnáváním OZP.

 10. Redakce Redakce - Site Author Leden 11, 2019 at 14:00

  Děkujeme za Vaše dotazy!
  Můžete samozřejmě využít i e-mailovou poradnu na adrese vzdelavaci@revenium.cz.

  Další online chat bude 25. ledna 2019 s Nicole Fryčovou, která má na starosti sociálně-právní poradnu.